خبر خبر

نصب سامانه ATIS در فرودگاه گرگان
سامانه ايراني ATIS در فرودگاه گرگان نصب و راه اندازی گردید.

در راستای تجهیز فرودگاه گرگان به سامانه های نوین هوانوردی، سامانه خودکار اطلاعات فرودگاهی؛ ATIS در فرودگاه گرگان نصب و به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاههای استان گلستان؛ این سامانه که توسط مهندس بارشی کارشناس مسئول اداره ارتباطات و ناوبری فرودگاه مهرآباد طراحی و ساخته شده است، توسط کارشناسان کارگاه ارتباطی اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی ایران و کارشناسان اداره الکترونیک فرودگاه گرگان نصب و راه اندازی گردید.

از مزاياي اين سامانه مي توان به بومي بودن دانش فنی ساخت آن، دريافت اتوماتيك پيام METAR از AFTN  و بروز رسانی خودكار پيام ATIS و درج اطلاعات ضروری و درخواستهاي مراقبت پرواز توسط کنترلر وقت اشاره كرد.

سامانه خودکار اطلاعات فرودگاهی (Automatic Terminal Information Service) سیستمی است که به صورت مداوم اطلاعات هوانوردی ذخیره شده را در محدوده فرودگاههای شلوغ بر روی فرکانس خاصی پخش می کند. این اطلاعات شامل : "اطلاعات هواشناسی، باندهای فعال، تقرب‌های در دسترس و اطلاعات عملیاتی مورد نیاز خلبان ازجمله اطلاعیه های هوانوردی مهم و...." می‌شود. خلبان‌ها معمولاً پیش از برقراری ارتباط با واحد مراقبت پروازفرودگاه، به فرستنده ATIS گوش می‌دهند تا اطلاعات هواشناسی و عملیاتی را دریافت نمایند و از شدت و ازدحام کار کنترلرهای پرواز کاسته شود. اطلاعات ذخیره شده این سیستم در بازه‌های مشخص و یا هر زمانی که تغییر خاصی در اطلاعات روی دهد به روز می‌شود.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط