خبر خبر

برگزاري دومين جلسه هماهنگي مانور کامل طرح اضطراري فرودگاه گرگان
با توجه به برگزاري مانور کامل طرح اضطراري فرودگاه گرگان در آذر ماه سال جاري و لزوم آمادگي واحدهاي شرکت کننده دراين مانور،دومين جلسه هماهنگي با شرکت نهادهاي ذيربط در محل اداره کل فرودگاه هاي استان گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه های استان گلستان ، این جلسه در روز سه شنبه 98/07/30 با شرکت واحدهای داخلی و ارگانهای نظامی و انتظامی و امدادی استان و حضور مهندس سعادت پور نماینده دفتر مقررات فرودگاهی ،مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی با هدف آمادگی عوامل درگیر در مانور برگزارشد.

مهندس متانت مدیرکل فرودگاه های استان گلستان با اشاره به تنوع ارگانهای درگیر در بحران احتمالی و وظایف محوله  هدف از برگزاری این تمرین را  ارزیابی توانایی‌ها، تمرین وظایف کلیه ارگان‌های ذیربط در هنگام بحران، چگونگی مدیریت بحران در وضعیت‌های مختلف اضطراری و افزایش توان عملیاتی در هنگام بروز سانحه بیان کرد.

در ادامه مهندس زمانی مدیر ایمنی فرودگاه گرگان به تشریح سناریو مانور طرح اضطراری و وظایف هریک از ارگانهای شرکت کننده پرداخت و خاطر نشان ساخت این سناریو توسط فرودگاه گرگان تهیه و با تایید دفتر مقررات فرودگاهی و سازمان هواپیمایی کشوری به مرحله اجرا خواهد رسید.

همچنین مهندس سعادت پور نماینده دفتر مقررات فرودگاهی ، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد این سناریو توسط آیین نامه های سازمان هواپیمایی کشوری تهیه شده و در آن به هر ارگانی وظیفه ای محول شده است .

وی افزود این تمرین شامل چهار بخش کلی اطلاع رسانی وضعیت اضطراری ، واکنش سریع ،رفع وضعیت اضطراری و اعلام خبر بازگشت به شرایط عادی است و در سه زمینه فرماندهی ، هماهنگی و ارتباطات مورد ارزیابی قرارخواهد گرفت.

گفتنی است سناریوتمرین طرح اضطراری فرودگاه گرگان عبارتست از سانحه ای فرضی برای یک فروند هواپیمای فوکر 100 با 32 سرنشین که به دلیل مشکل فنی در ارابه فرود چرخهای سمت راست هواپیما دچار مشکل شده و با ایجاد نقص در ترمز گیری هواپیما از باند خارج شده و در محدوده استریپ متوقف و دچار آتش سوزی می شود. مطابق با سناریوی در نظر گرفته شده برای این تمرین نهادهای داخل و خارج از فرودگاه هر یک در چارچوب وظایف از پیش تعیین شده خود بخشی از روند امداد و نجات را انجام خواهند داد.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط