خبر خبر

برگزاري تمرين کامل(دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه گرگان
تمرين کامل (دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه گرگان ، امروز (دوشنبه) چهارم آذرماه 1398 با موفقيت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه های استان گلستان؛ علی متانت مديركل فرودگاه‌هاي استان گلستان در پی اجراي اين تمرین گفت: سناریوتمرین طرح اضطراری فرودگاه گرگان عبارتست از سانحه ای فرضی برای یک فروند هواپیمای فوکر 100 با 32 سرنشین که به دلیل مشکل فنی در ارابه فرود چرخهای سمت راست هواپیما دچار مشکل شده و با ایجاد نقص در ترمز گیری هواپیما از باند خارج شده و در محدوده استریپ متوقف و دچار آتش سوزی می شود. مطابق با سناریوی در نظر گرفته شده برای این تمرین نهادهای داخل و خارج از فرودگاه هر یک در چارچوب وظایف از پیش تعیین شده خود بخشی از روند امداد و نجات را انجام می دهند.

وی ادامه داد به محض بروز سانحه خودروهاي امدادي و امنيتي بلافاصله به محل وقوع سانحه اعزام شدند و حلقه‌هاي امنيتي با حضور یگان حفاظت هواپيمايي، حراست اداره كل و پليس فرودگاه اقدام به اطفای حریق هواپیما، امداد و نجات و انتقال مصدومين و مجروحين و جمع آوری اسناد و مدارک مسافرین کردند.

متانت با اشاره به تنوع ارگانهای  درگیر در بحران احتمالی  هدف از برگزاری این تمرین را  ارزیابی توانایی‌ها، تمرین وظایف کلیه ارگان‌های ذیربط در هنگام بحران، چگونگی مدیریت بحران در وضعیت‌های مختلف اضطراری و افزایش توان عملیاتی در هنگام بروز سانحه بیان کرد.

وی افزود این تمرین شامل چهار بخش کلی اطلاع رسانی وضعیت اضطراری ، واکنش سریع ،رفع وضعیت اضطراری و اعلام خبر بازگشت به شرایط عادی است وعملکرد کلیه نهادهای ذیربط در سه زمینه فرماندهی ، هماهنگی و ارتباطات مورد ارزیابی قرارخواهد گرفت.

در اين مانورمدیرکل دفتر مقررات فرودگاهي، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران، كارشناسان ارزيابي تمرین شركت فرودگاه‌ها و سازمان هواپيمايي كشوري ، مديريت بحران استانداری، جمعيت هلال احمر، مركز مدیریت حوادث و فوريت هاي پزشكي  ، پزشكي قانوني، سازمان آتش نشاني و خدمات ایمنی شهرداری گرگان، نيروي انتظامي، یگان امداد،  پلیس راه، پليس راهور، صدا و سیمای مرکز استان ،یگان حفاظت هواپيمايي، پلیس فرودگاه، شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی، شرکت هواپیمایی آسمان، سوختگيري هواپیمایی و واحدهای عملیاتی اداره کل فرودگاه های استان گلستان حضور فعال داشتند.

گفتنی است؛ بلافاصله پس از پايان مانور جلسه‌اي با حضور مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهي، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت فرودگاه‌ها ، مديركل فرودگاه‌هاي استان گلستان، كارشناسان و ارزيابان شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران و سازمان هواپیمایی کشوری و نمايندگان ارگان‌ها و سازمان‌هاي شركت‌كننده در مانور برگزار شد و مانور فوق  مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط